Нове процесуальне життя. КПК

Фото: Wooden gavel with book. LAW concept. 3D illustration

Огляд змін у кримінальному процесі у зв’язку із початком роботи Верховного Суду і набранням чинності Законом України від 03.10.17 №2147-VIII

“Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів”.

Раніше ми вже повідомляли, що 07 грудня 2017 року Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування” від 16.11.2017 № 2213-VIII. Натомість вже 15 грудня Кримінальний процесуальний кодекс України зазнав чергових змін.

Поряд з новими редакціями адміністративного, господарського та цивільного кодексів ризикували залишитись майже непомітними зміни, які були внесені тим самим законом до основного закону, що регулює порядок розслідування злочинів та притягнення осіб до кримінальної відповідальності.

Більшість змін має косметичний характер, що пов’язаний з передачею прав касаційної інстанції новоствореному Верховному суду та ліквідацією Вищого спеціалізованого суду.

Дещо змінився порядок здійснення кримінального провадження в судах. Так, у визначених кодексом випадках кримінальне провадження в касаційному порядку здійснюється судовою палатою Касаційного кримінального суду (палатою), об’єднаною палатою Касаційного кримінального суду (об’єднаною палатою) або Великою Палатою Верховного Суду (Великою Палатою).

Виключено можливість судів першої та апеляційної інстанцій відступати від правових позицій Верховного суду. Таким право наділений виключно Верховний суд. Саме бажання відступити від сталої практики є підставою для передачі кримінального провадження на розгляд об’єднаної палати та Великої Палати Верховного Суду. Питання про передачу кримінального провадження на розгляд об’єднаній палаті або Великій Палаті Верховного Суду вирішується судом за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи.

Було виключено з Кодексу згадку про автоматизовану систему документообігу суду. Відтепер у судах має функціонувати єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система, проте коли це відбудеться не зрозуміло. Перехідні положення всіх нових кодексів та самого закону мають купу рекомендацій та доручень спрямованих на запровадження цієї системи.

Ця система має забезпечити об’єктивний розподіл справ між суддями, визначення присяжних, доступ до матеріалів судових справ, реєстрації всієї кореспонденції та участь в режимі відеоконференції. Вводиться обов’язковість реєстрації офіційних електронних адрес в цій системі адвокатами, нотаріусами, приватними виконавцями, судовими експертами, державними органами, органами місцевого самоврядування, суб’єктами господарювання державного та комунального секторів економіки.

За новим правилом, якщо справа підлягає колегіальному розгляду, єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система визначає тільки суддю-доповідача, решта суддів – це члени постійної колегії до якої входить визначений за допомогою комп’ютера суддя-доповідач. Постійні колегії визначається зборами суддів відповідного суду строком на один рік. Раніше весь склад суду визначався за допомогою автоматичного розподілу.

Дещо було змінено зміст поняття “нововиявлених обставин”. Відокремився новий вид який отримав назву “виключних обставин”. До останніх належать:

    1. встановлена Конституційним Судом України неконституційність, конституційність закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого судом при вирішенні справи;

    2. встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов’язань при вирішенні даної справи судом;

    3. встановлення вини судді у вчиненні злочину або зловживання слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду під час кримінального провадження, внаслідок якого було ухвалено судове рішення.

Порядок розгляду заяв про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами є тотожним раніше існуючому порядку перегляду рішень за нововиявленими обставинами.

Цікаво, що цим же законом було суттєво відредаговано деякі важливі норми щодо основних положень кримінального провадження. Проте ці зміни набудуть чинності через три місяці.

Дещо було конкретизовано питання територіальної підсудності клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді. Жодних сумнівів – клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться (зареєстрований) орган досудового розслідування як юридична особа, бодай де б фактично не знаходився підрозділ такого органу.

Багато в ЗМІ говорили про питання строків досудового розслідування.

Тепер досудове розслідування має бути закінчено з дотриманням таких двох умов:

  • з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру минуло не більше 6 місяців для кримінальних проступків, 12 – злочинів невеликої та середньої тяжкості, 18 місяців для тяжких та особливо тяжких;

  • з моменту повідомлення особі про підозру – не більше місяця для проступків, два для злочинів.

На щастя, було вирішено питання, що робити з провадженнями, де підозрюваних за рік так і не знайшли. Так, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 КПК, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк до двох місяців для кримінальних проступків, 6 місяців для злочинів невеликої та середньої тяжкості, 12 місяців для тяжких чи особливо тяжких злочинів. Так само підлягає продовженню строк досудового розслідування, якщо було пред’явлено особі підозру. Щодо кримінальних проступків таким правом наділений районний або прирівняний до нього прокурор. Стосовно злочинів:

  • до трьох місяців – керівником місцевої прокуратури, заступником Генерального прокурора;

  • до шести місяців – слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора;

  • до дванадцяти місяців – слідчим суддею, за клопотанням слідчого, погодженим з Генеральним прокурором чи його заступниками.

Як видно після набуття чинності цією редакцією досудове розслідування продовжується прокурором або слідчим суддею. При цьому в КПК зараз дві статті з однаковим номером 297-1 в Главі 24 та 24-1.

Суттєвих змін зазнав порядок проведення обшуку. Слідчий або прокурор мають зазначати в клопотанні на проведення обшуку індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб яких планується відшукати, а також їхній зв’язок із вчиненим кримінальним правопорушенням. Раніше КПК мав вимогу про зазначення речей, документів або осіб, яких планується відшукати без необхідності обґрунтування причини їх відшукування. Така норма дозволяла вилучати майно, яке взагалі не мало жодного відношення до кримінального правопорушення, або проводити обшук в осіб з метою, відмінною від мети кримінального провадження.

Крім того, слідчий та прокурор не матимуть більше права повторно звертатись з тим самим клопотанням про проведення обшуку якщо у клопотанні не зазначені нові обставини.

Зазнає змін нещодавно введена норма, щодо права особи, у житлі чи іншому володінні якої проводиться обшук, користуватись допомогою адвоката на будь-якому етапі обшуку. Законодавці навіть не забули тоді вказати, що невиконання цієї вимоги тягне передбачену законом відповідальність.

Тепер КПК зобов’язує слідчого або прокурора допускати на місце проведення обшуку захисника чи адвоката незалежно від стадії цієї слідчої дії, що в одній статті повторюється аж два рази. Однак зникла згадка про відповідальність за порушення цього обов’язку. В принципі нічого суттєво не зміниться.

Обшук особи на її вимогу так само здійснюватиметься в присутності адвоката, який має прибути не пізніше ніж через три години.

Насамкінець, обшук житла чи іншого володіння особи на підставі ухвали слідчого судді в обов’язковому порядку фіксується за допомогою аудіо- та відеозапису. Нижче наведено порівняння чинної та майбутньої редакції статті, що встановлює порядок виконання ухвали про дозвіл на обшук.

Чинна редакція

 

Майбутня редакція

Стаття 236. Виконання ухвали про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи

 

Стаття 236. Виконання ухвали про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи

1. Ухвала про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи може бути виконана слідчим чи прокурором. Для участі в проведенні обшуку може бути запрошений потерпілий, підозрюваний, захисник, представник, адвокат та інші учасники кримінального провадження. З метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в обшуку має право запросити спеціалістів. Слідчий, прокурор вживає належних заходів для забезпечення присутності під час проведення обшуку осіб, чиї права та законні інтереси можуть бути обмежені або порушені.

 

1. Ухвала про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи може бути виконана слідчим чи прокурором. Для участі в проведенні обшуку може бути запрошений потерпілий, підозрюваний, захисник, представник та інші учасники кримінального провадження. З метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в обшуку має право запросити спеціалістів. Слідчий, прокурор вживає належних заходів для забезпечення присутності під час проведення обшуку осіб, чиї права та законні інтереси можуть бути обмежені або порушені. Незалежно від стадії цієї слідчої дії слідчий, прокурор, інша службова особа, яка бере участь у проведенні обшуку, зобов’язані допустити на місце його проведення захисника чи адвоката, повноваження якого підтверджуються згідно з положеннями статті 50 цього Кодексу.

2. Обшук житла чи іншого володіння особи на підставі ухвали слідчого судді повинен відбуватися в час, коли завдається найменша шкода звичайним заняттям особи, яка ними володіє, якщо тільки слідчий, прокурор не вважатиме, що виконання такої умови може суттєво зашкодити меті обшуку.

 

2. Обшук житла чи іншого володіння особи на підставі ухвали слідчого судді повинен відбуватися в час, коли заподіюється найменша шкода звичайним заняттям особи, яка ними володіє, якщо тільки слідчий, прокурор не вважатиме, що виконання такої умови може істотно зашкодити меті обшуку.

3. Перед початком виконання ухвали слідчого судді особі, яка володіє житлом чи іншим володінням, а за її відсутності – іншій присутній особі повинна бути пред’явлена ухвала і надана її копія.

Слідчий, прокурор має право заборонити будь-якій особі залишити місце обшуку до його закінчення та вчиняти будь-які дії, що заважають проведенню обшуку. Особа, у житлі чи іншому володінні якої проводиться обшук, має право користуватися правовою допомогою адвоката на будь-якій стадії проведення обшуку. Невиконання цих вимог тягне за собою передбачену законом відповідальність.

 

3. Перед початком виконання ухвали слідчого судді особі, яка володіє житлом чи іншим володінням, а за її відсутності – іншій присутній особі повинна бути пред’явлена ухвала і надана її копія.

Слідчий, прокурор має право заборонити будь-якій особі залишити місце обшуку до його закінчення та вчиняти будь-які дії, що заважають проведенню обшуку. Невиконання цих вимог тягне за собою передбачену законом відповідальність.

Слідчий, прокурор не має права заборонити учасникам обшуку користуватися правовою допомогою адвоката або представника. Слідчий, прокурор зобов’язаний допустити такого адвоката або представника до обшуку на будь-якому етапі його проведення.

4. У разі відсутності осіб у житлі чи іншому володінні копія ухвали повинна бути залишена на видному місці у житлі чи іншому володінні особи. При цьому слідчий, прокурор зобов’язаний забезпечити схоронність майна, що знаходиться у житлі чи іншому володінні особи, та неможливість доступу до нього сторонніх осіб.

 

4. У разі відсутності осіб у житлі чи іншому володінні копія ухвали повинна бути залишена на видному місці у житлі чи іншому володінні особи. При цьому слідчий, прокурор зобов’язаний забезпечити схоронність майна, що знаходиться у житлі чи іншому володінні особи, та неможливість доступу до нього сторонніх осіб.

5. Обшук на підставі ухвали слідчого судді повинен проводитися в обсязі, необхідному для досягнення мети обшуку. За рішенням слідчого чи прокурора може бути проведено обшук осіб, які перебувають в житлі чи іншому володінні, якщо є достатні підстави вважати, що вони переховують при собі предмети або документи, які мають значення для кримінального провадження.

Обшук особи повинен бути здійснений особами тієї ж статі.

 

5. Обшук на підставі ухвали слідчого судді повинен проводитися в обсязі, необхідному для досягнення мети обшуку. За рішенням слідчого чи прокурора може бути проведено обшук осіб, які перебувають в житлі чи іншому володінні, якщо є достатні підстави вважати, що вони переховують при собі предмети або документи, які мають значення для кримінального провадження.

Обшук особи здійснюється особами тієї самої статі у присутності адвоката, представника на вимогу такої особи. Неявка адвоката, представника для участі у проведенні обшуку особи протягом трьох годин не перешкоджає проведенню обшуку. Хід і результати особистого обшуку підлягають обов’язковій фіксації у відповідному протоколі.

6. Слідчий, прокурор під час проведення обшуку має право відкривати закриті приміщення, сховища, речі, якщо особа, присутня при обшуку, відмовляється їх відкрити або обшук здійснюється за відсутності осіб, зазначених у частині третій цієї статті.

 

6. Слідчий, прокурор під час проведення обшуку має право відкривати закриті приміщення, сховища, речі, якщо особа, присутня при обшуку, відмовляється їх відкрити або обшук здійснюється за відсутності осіб, зазначених у частині третій цієї статті.

7. При обшуку слідчий, прокурор має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення обшуканого житла чи іншого володіння особи чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати документи, тимчасово вилучати речі, які мають значення для кримінального провадження. Предмети, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження. Вилучені речі та документи, які не входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, та не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном

 

7. При обшуку слідчий, прокурор має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення обшуканого житла чи іншого володіння особи чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати документи, тимчасово вилучати речі, які мають значення для кримінального провадження. Предмети, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження. Вилучені речі та документи, які не входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, та не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.

8. Особи, у присутності яких здійснюється обшук, при проведенні цієї слідчої (розшукової) дії мають право робити заяви, що підлягають занесенню до протоколу обшуку.

 

8. Особи, у присутності яких здійснюється обшук, при проведенні цієї слідчої (розшукової) дії мають право робити заяви, що підлягають занесенню до протоколу обшуку.

9. Другий примірник протоколу обшуку разом із доданим до нього описом вилучених документів та тимчасово вилучених речей (за наявності) вручається особі, у якої проведено обшук, а в разі її відсутності – повнолітньому членові її сім’ї або його представникові.

При проведенні обшуку на підприємстві, в установі або організації другий примірник протоколу вручається керівнику або представникові підприємства, установи або організації.

 

9. Другий примірник протоколу обшуку разом із доданим до нього описом вилучених документів та тимчасово вилучених речей (за наявності) вручається особі, у якої проведено обшук, а в разі її відсутності – повнолітньому членові її сім’ї або його представникові.

При проведенні обшуку на підприємстві, в установі або організації другий примірник протоколу вручається керівнику або представникові підприємства, установи або організації.

 

10. Обшук житла чи іншого володіння особи на підставі ухвали слідчого судді в обов’язковому порядку фіксується за допомогою аудіо- та відеозапису.

Фактично новим став порядок залучення експерта. Експертиза проводиться виключно за дорученням слідчого судді або суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження. Слідчий та прокурор самостійно експертизи більше не призначатимуть!

Розширено перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, та право на оскарження, за рахунок можливості оскарження повідомлення про підозру у зв’язку з порушенням строків закриття кримінального провадження або звернення до суду з обвинувальним актом.

Читати також: 

Нове процесуальне життя. Маленькі дрібниці до нових кодексів

Скасовано блокування податкових накладних. Деякі старі теж розблокують

Кошмарити не можна, баласти. Жорсткі зміни в КПК ще до нових кодексів.

Published by: Дмитро Круговий

Leave a Reply